glava
Skip Navigation Links

Delovni sklop 3: Stopnja ogroženosti iglavcev

Odgovorna oseba za DS3 je Maarten de Groot (GIS).

Sodelujoče organizacije: GIS

Vsebina DS3 ustreza naslednjemu projektnemu cilju:
  • izdelati algoritme za določanje stopnje ogroženosti posameznih vrst iglavcev zaradi lubadarjev v različnih ekoloških razmerah.

Cilj DS3 je razviti model in spletno aplikacijo v obliki interaktivne karte za namen napovedovanja ogroženosti iglavcev zaradi lubadarjev za naslednjo leto. Izvedbo DS3 planiramo v treh naslednjih aktivnosti.

Aktivnost 3.1: Podatkovna zbirka ekoloških faktorjev

Odgovorna oseba: Maarten de Groot

Izvajalec aktivnosti 3.1 bo GIS.

Aktivnost 3.1 je namenjena zbiranju vseh virov podatkov, ki so nujni za pripravo modelov za napovedovanje ogroženosti iglavcev zaradi lubadarjev. Zbrali bomo podatke za vse ekološke faktorje, ki se pojavljajo kot ključni dejavniki v tej vrsti modelov iz literature. Najpomembnejši dejavniki za podlubnike so okoljski dejavniki (npr. temperatura in suša), značilnosti lokacije (npr. nadmorska višina, naklon, ekspozicija), in biotski dejavniki (npr. gostota gostiteljskih dreves, gostota populacije podlubnikov v prejšnjem letu). Uporabili bomo naslednje podatkovne zbirke: ARSO (temperatura, padavine), MKGP (pedološka karta), GURS (digitalni model reliefa), ZGS (podatki gozdnih sestojev, sanitarna sečnja zaradi podlubnikov). Vsi podatki bodo pripravljeni v rastru, v ločljivosti 1 km × 1 km. Podatki, ki jih GIS še nima, jih bomo nabavili tekom predlaganega projekta. Za pripravo podatkov bomo uporabili ESRI ArcGIS, statistično orodje R, Microsoft SQL Server in Microsoft Excel.

Rezultat aktivnosti:
  • Podatkovna zbirka ekoloških faktorjev za razvoj modelov ogroženosti posameznih vrst iglavcev zaradi lubadarjev

Aktivnost 3.2: Razvoj modelov ogroženosti posameznih vrst iglavcev zaradi lubadarjev

Odgovorna oseba: Maarten de Groot

Izvajalec aktivnosti 3.2 bo GIS.

Razvili bomo prostorska modela za ugotavljanje stopnje ogroženosti iglavcev zaradi lubadarjev. Razvili bomo model za smreko (Picea abies) in jelko (Abies alba). Za ostale vrste iglavcev ne obstajajo kakovostni vhodni podatki o sanitarni sečnji zaradi podlubnikov, zato za ostale vrste iglavcev modelov ne bomo razvijali. Vhodni podatki bodo razdeljeni na podatkovni niz za razvoj modelov in podatkovni niz za validacijo modelov. Uporabili bomo generalne linearne in generalne mešano-linearne modele. Odvisna spremenljivka bo sanitarni posek zaradi podlubnikov za 1) smreko in za 2) jelko. V modelu bomo uporabili naslednje okoljske spremenljivke: količina sanitarnega poseka zaradi podlubnikov v prejšnjem letu v isti modelni celici, količina sanitarnega poseka zaradi podlubnikov v prejšnjem letu v okoliških modelnih celicah, povprečna letna temperatura zraka v prejšnjem letu, kumulativna količina padavin v prejšnjem letu, povprečna nadmorska višina, povprečen naklon, ekspozicija, vrsta tal, delež gostiteljskih rastlin (glede na modelirano vrsto), verjetnost nastanka suše, letno kvazi-globalno sevanje, količina sanitarnega poseka zaradi abiotskih dejavnikov. V procesu razvoja modelov bomo izdelali več variant in izbrali bomo najboljše modele po teoretičnem pristopu kot sta to predlagala Burnham in Anderson (2004). Za oceno ogroženosti izbranih vrst iglavcev bomo uporabili povprečno vrednost najboljših modelov. Na koncu bomo modela preverili s podatkovnem nizom za validacijo. Če bodo dopuščala sredstva in čas, bomo poskušali v model vključiti še podmodele, ki bodo rezultat dela drugih delovnih sklopov DS2 (aktivnost 2.1) in DS4 (aktivnost 4.5). Za statistično analizo bomo uporabili programski paket R. Izdelali bomo elaborat o razvoju modelov in njihovih rezultatov.

Rezultat aktivnosti:
  • prostorski model ogroženosti smreke zaradi podlubnikov v ločljivosti 1 km, časovna ločljivost 1 leto;
  • prostorski model ogroženosti jelke zaradi podlubnikov v ločljivosti 1 km, časovna ločljivost 1 leto;
  • elaborat o razvoju modelov ogroženosti iglavcev zaradi podlubnikov.

Aktivnost 3.3: Implementacija modelov v elektronski sistem za varstvo gozdov v Sloveniji

Odgovorna oseba: Nikica Ogris

Izvajalec aktivnosti 3.3 bo GIS.

Iz modelov, ki jih bomo pripravili v aktivnosti 3.2, bomo izdelali karte ogroženosti zaradi napada podlubnikov na smreki in jelki za naslednjo leto. Karti ogroženosti smreke in jelke bomo prikazovali kot interaktivni karti na spletnem portalu za varstvo gozdov www.zdravgozd.si. Modela iz aktivnosti 3.2 bomo implementirali tako, da bomo lahko vsako leto na podlagi posodobljenih vhodnih podatkov samodejno izdelali napoved ogroženosti smreke in jelke zaradi podlubnikov v naslednjem letu.

Rezultat aktivnosti:
  • implementacija modela za oceno ogroženosti smreke in jelke zaradi podlubnikov v sistem samodejnega izračuna glede na nove vhodne podatke;
  • interaktivna spletna aplikacija za pregled karte ogroženosti smreke in karte ogroženosti jelke zaradi podlubnikov za naslednje leto.
noga