Iskanje
Napredno iskanje
Domov domov
www.zdravgozd.si
Skip Navigation LinksVarstvo gozdov / Priročnik / Zapis o dejavniku

GIS Invazivke Boletus informaticus DanubeForestHealth LVG FB-VARGO
Zrnati smrekov lubadar
Taksonomija

Latinsko ime: Cryphalus abietis Ratzeburg, 1837
Nemško ime: Gekoernter FichtenBorkenkaefer
Klasifikacija: Scolytidae, Coleoptera, Insecta, Polymeria, Animalia
Catalogue of Life

Opis

Osnovni podatki

Razširjenost:

Južna in centralna Evropa, Velika Britanija, Danska, južna Fenoskandija na sever do Maroka na jugu.

Morfologija:

Imagi so temno rjavi hroščki, dolgi od 1,2 do 1,8 mm. Zastavica na tipalki je iz štirih členov tudi bet je iz štirih členov. Imago je podoben zrnatemu jelovemu lubadarju (Cryphalus piceae), od katerega se razlikuje po temnejši rjavi barvi pokrovk ter po grbicah na vratnem ščitu, ki se ne dotikajo med sabo. Koničnik se v loku spušča proti zadku.

Biologija:

C. abietis je monogamna vrsta. V višjih nadmorskih in geografskih legah razvije eno generacijo letno, v nižinah tudi dve generaciji letno (torej je univoltina in plurivoltina vrsta). Lahko razvije še sestrsko generacijo. Roji marca. Adulti so aktivni aprila-maja in julija- avgusta. Kotilnica je ploskovna izjedina v floemu in beljavi, velika nekaj milimetrov in v njo samice odložijo jajčeca. Kotilnica je torej istočasno materinski hodnik. Vsaka samica odloži v kupčkih od 20 do 100 jajčec. Larvalni rovi, ki so dolgi do 4 cm, potekajo v začetku prečno (orientacija glede na lesno strukturo), pozneje se krivijo v vzdolžni (vertikalni) smeri. Bubilnice se zajedajo v beljavo. Rovni sistem C. abietis je torej lažni zvezdast. Prezimi v fazi larve ali bube v rovih, adulti prezimijo v tleh ali v kratkih rovih, ki jih izdelajo v skorji vej navidezno zdravih starejših smrek in jelk. Iz vhodnih odprtin se cedi smola. Mladi hrošči se zrelostno hranijo ob bubilnicah, kjer so se izlegli.

Obseg poškodbe:

Zelo nevaren škodljivec mlajšega drevja pa tudi starejših smrek in jelk. Je sekundarni in primarni škodljivec smrek in jelk. Zrnati smrekov lubadar napada večinoma oslabljeno mlajše drevje (v fazi letvenjaka in drogovnjaka), ki so ga že napadli drugi podlubniki. Najraje se naseli na 20 do 40 let staro drevje, lahko napade tudi mlajše drevje ali vrhove in veje starejšega drevja.

Ukrep:

Kot preventivne mere uporabljamo posek in odstranjevanje oslabelega drevja pozimi in zgodaj spomladi. Pri redčenjih sestojev odstranjujemo oslabljeno, prelomljeno in izruvano drevje. Kontrola gostote populacij: posek in odstranjevanje napadenega drevja iz sestojev v spomladanskem in poletnem času. V namnožitvah priporočajo uporabo lovnih nastav (lovno drevje, vrhači in tanjše veje.

Del rastline:

Gostitelji:

Razvojna faza:

Simptomi:

Možne zamenjave z:

Slikovno gradivo

Cryphalus abietis Cryphalus abietis Cryphalus abietis
Zrnati smrekov lubadar (Cryphalus abietis): ilustracija, odrasel osebek in rovi (foto. Dzwonkowski Robert) Zrnati smrekov lubadar (Cryphalus abietis): odrasel osebek (foto. Jurc Maja) Zrnati smrekov lubadar (Cryphalus abietis): odrasel osebek (foto. Jurc Maja)
Cryphalus abietis   
Zrnati smrekov lubadar (Cryphalus abietis): rovi (foto. Kinelski Stanislaw)   

Dodatne slike iz rod(ov) Cryphalus. Št. slik:10 Prikaži slike


Na vrh stranina vrh strani
Pogoji uporabe    Piškotki    Kazalo    Skrbnik strani    Citiranje