Črnoglavi jelov zavijačTaksonomija
Latinsko ime: Choristoneura murinana Hübner, 1799
Nemško ime: TannenTriebwickler
Klasifikacija: Tortricidae, Lepidoptera, Insecta, Polymeria, Animalia
Catalogue of Life
Opis
Osnovni podatki
- Frekvenca: pogost
- Skupina organizmov: žuželke
- Tip organizma: defoliator
- Vrsta prehranjevanja: primaren parazit
Morfologija:
Čez razpon kril meri 17–24 mm. Prednja krila so siva in rumena z različnimi rjavimi oznakami in značilnim prečnim rdeče rjavim pasom. Zadnja krila so sivo rjava z rumenimi konicami. Odrasla ličinka je 16-22 mm dolga, ima bleščečo črno glavo in sivo zeleno telo. Telo ličinke pokrivajo bradavice s črnimi dlačicami.
Biologija:
Samica večinoma odlaga jajčeca v zgornji del krošnje, na zgornji strani iglic, v dveh vrsticah 10-30 jajčec. Skupno odloži do 100 jajčec. Komaj izvaljene ličinke prezimijo v brstih ali za luskami skorje. Spomladi drugi stadij ličinke žre vsebino brstov, ovije značilno svilnato prejo okoli brstov. Poganjki se značilno zvijejo. Kasneje se gosenica prehranjuje z novimi iglicami. Mlada ličinka minira iglice, starejša ličinka žre celo iglico. Zabubi se med iglicami.
Obseg poškodbe:
Defoliacija v zgornjem delu krošnje. Ob gradacijah sega defoliacija do tal. Drevesa se posušijo, če doživijo popolno defoliacijo več zaporednih let. Storži se ne razvijejo, ker se ličinke razvijajo v cvetnih brstih.
Del rastline:
- brst: spomladi
- list/iglica: mlade, letošnje
Gostitelji:
Razvojna faza:
- debeljak: večinoma
- mladje
Simptomi:
- iznakaženost: poganjek je zvit
- preja: svilnata okoli brstov in mladih iglic
- sprememba barve: krošnja postane rdeče rjava
- defoliacija: mladih iglic
Slikovno gradivo
|
|
|
Črnoglavi jelov zavijač (Choristoneura murinana) na Abies pectinata: buba, na Abies pectinata (foto. Nageleisen Louis-Michel)
|
Črnoglavi jelov zavijač (Choristoneura murinana) na Abies pectinata: odrasel osebek, na Abies pectinata (foto. Adam Daniel)
|
Črnoglavi jelov zavijač (Choristoneura murinana) na Abies pectinata: poškodba, na Abies pectinata, mladi poganjki (foto. Nageleisen Louis-Michel)
|
na vrh strani