Iskanje
Napredno iskanje
Domov domov
www.zdravgozd.si
Skip Navigation LinksVarstvo gozdov / Priročnik / Zapis o dejavniku

GIS Invazivke Boletus informaticus DanubeForestHealth LVG FB-VARGO
Rjava borova grizlica
Taksonomija

Latinsko ime: Neodiprion sertifer Geoffroy, 1785
Angleško ime: European pine sawfly
Nemško ime: Rote KiefernBuschhornblattwespe
Klasifikacija: Diprionidae, Hymenoptera, Insecta, Polymeria, Animalia
Catalogue of Life

Opis

Osnovni podatki

Razširjenost:

Vsa Evropa, srednja in vzhodna Azija in vzhodni del Severne Amerike. Do nadmorske višine 2100. Vrsta izvira iz Severne Amerike.

Morfologija:

Ima izrazit spolni dimorfizem. Samci so vitki, dolgi 6-9,5 mm, telo je svetleče črno,, razen trebušnega segmenta in nog, ki so temno rdeče. Tipalke so črne, dvojno peresaste, imajo 25-31 členkov. Samice imajo podolgovato telo, dolge so 7,5-10,5 mm, svetlo rdeče bakrene barve, tipalke in zadnji oprsni segment so temnejši. Tipalke so nazobčane, imajo 19-25 členkov.
Jajčeca so podolgovato ovalna, velikoa 2 ×0,6 mm. Na iglici jih vidimo kot razmaknjene rumene pege v nizih. Samica odloži 30-120 jajčec, odlaga 10-15 jajčec v zareze na iglici, razmik med jajčeci je 1-1,75 mm.
Ličinka ima pet stadijev. Odrasle ličinke so dolge 22-25 mm, imajo črno sijočo glavo, hrbtna stran je umazano zelena z eno širšo, svetlejšo progo, na bočnih delih sta črni progi z belkasto obrobo. Trebušna stran je svetlo zelena.
Buba je prosta in je v kokonu. Kokon je valjaste oblike, svetlo rumen in lahko potemni. Kokoni samcev so dolgi 6,5 mm, samic pa 8,6 mm.

Biologija:

V osrednji Evropi razvije eno generacijo na leto. Optimalne temperature za rojenje so 11-13 °C. Rojenje in ovipozicija poteka septembra-decembra. Samica odloži do 60 jajčec; vsa jajčeca odloži na poganjke enega drevesa, v iglice zgornje tretjine letošnjih poganjkov. Jajčeca prezimijo, v tretji dekadi marca sledi eklozija pagosenic. Pagosenice se najprej prehranjujejo na iglicah, kjer so se razvile, kmalu pa se preselijo na starejše – lanske iglice. V mlajši razvojni fazi so gruče pagosenic na eni iglici, pozneje so v parih. Če jih med obžiranjem kaj zmoti, se postavijo v strašilno pozo. Razvoj pagosenic traja 5-8 tednov. Pagosenice v stadiju eonimfe se preselijo v tla, kjer se zabubijo; približno 20 cm stran od debla. V višjih nadmorskih legah se zabubijo na vejicah in deblih. Diapavzira 2-10 % eonimf, v višjih nadmorskih legah pa 40-50 % populacije. Diapavza lahko traja 2-3 leta.

Naravni sovražniki:

Paraziti iz skupine kožekrilcev in muh. Pomembni naravni sovražniki so še pajki, ptice, pokalice in gozdne mravlje, mali sealci (rovke, miši, voluharice).

Obseg poškodbe:

Defoliacija. Zmanjšan je prirastek; lahko do 40 % v 10. letih.

Del rastline:

Gostitelji:

Razvojna faza:

Simptomi:

Možne zamenjave z:

Slikovno gradivo

Neodiprion sertifer Neodiprion sertifer Neodiprion sertifer
Rjava borova grizlica: obžrte iglice tekočega leta (foto. Ogris Niki) Rjava borova grizlica: obžrte starejše iglice črnega bora (foto. Ogris Niki) Rjava borova grizlica: pagosenice (foto. Ogris Niki)
Neodiprion sertifer Neodiprion sertifer Neodiprion sertifer
Rjava borova grizlica: pagosenice s črno glavo in zelenimi progami (foto. Ogris Niki) Rjava borova grizlica: simptom, obžrte lanske iglice (foto. Ogris Niki) Rjava borova grizlica: simptom: mlade pagosenice so obžrle lanske iglice do žile (foto. Ogris Niki)
Neodiprion sertifer Neodiprion sertifer Neodiprion sertifer
Rjava borova grizlica (Neodiprion sertifer): buba (foto. Occi Jim) Rjava borova grizlica (Neodiprion sertifer): ličinka (foto. Csoka Gyorgy) Rjava borova grizlica (Neodiprion sertifer): ličinka (foto. Csoka Gyorgy)
Neodiprion sertifer Neodiprion sertifer Neodiprion sertifer
Rjava borova grizlica (Neodiprion sertifer): ličinka (foto. Kegg John D.) Rjava borova grizlica (Neodiprion sertifer) na Pinus mugo: na rušju, ličinke jedo iglice (foto. Kapitola Petr) Rjava borova grizlica (Neodiprion sertifer) na Pinus nigra: jajca, na črnem boru, Italija (foto. Battisti Andrea)
Neodiprion sertifer Neodiprion sertifer  
Rjava borova grizlica (Neodiprion sertifer) na Pinus resinosa: poškodba, na Pinus resinosa, zgodnja defoliacija, ličinke žrejo iglice prejšnjega leta (foto. Katovich Steven) Rjava borova grizlica (Neodiprion sertifer) na Pinus spp.: odrasel osebek, na boru, samica (foto. Nageleisen Louis-Michel)  

Na vrh stranina vrh strani
Pogoji uporabe    Piškotki    Kazalo    Skrbnik strani    Citiranje