Sahalinski jelov ličarTaksonomija
Latinsko ime: Polygraphus proximus Blandford, 1894
Angleško ime: Sakhalin fir bark beetle
Klasifikacija: Curculionidae, Coleoptera, Insecta, Polymeria, Animalia
Opis
Osnovni podatki
- Frekvenca: zelo pogost
- Skupina organizmov: žuželke
- Tip organizma: floemofag
- Vrsta prehranjevanja: primaren parazit
Razširjenost:
Vrsta je naravno prisotna na Daljnem Vzhodu Rusije (vključno s Kurilskimi otoki), v Koreji, na Japonskem in na severovzhodu Kitajske. Vrsta se v zadnjih letih uspešno širi proti zahodu in je danes prisotna tudi na območjih na zahodu Sibirije ter na območjih Leningrada in Moskve v evropskem delu Rusije.
Širjenje vrste na nova območja je mogoče po naravni poti z aktivnim letenjem odraslih hroščev ter s prenosom s pomočjo zračnih tokov, vendar se lahko na tak način vrsta razširi le na bližnja območja. Glavno tveganje za vnos vrste na bolj oddaljena območja, med drugim v EU, predstavlja mednarodna trgovina z gostiteljskimi rastlinami in lesom, lubjem ter izdelki iz lesa teh rastlin z izvorom na območjih, kjer je vrsta prisotna. Na ta način je na nova območja mogoč vnos ne samo odraslih osebkov ampak tudi jajčec, ličink in bub.
Biologija:
Vrsta na leto razvije 2 generaciji, množično letanje odraslih osebkov pa se pojavi spomladi in pozno poleti.
Poleg tega, da hrošči in ličinke izvrtavajo rovne sisteme pod lubjem, hrošči v gostitelja tudi vnesejo fitopatogene glive (npr.
Ophiostoma spp.). Zaradi mehanskih poškodb, ki so posledica izdelovanja rovnih sistemov ter razraščanja glivnih micelijev, pride do prekinitve pretoka vode in hranil po rastlini, okužba s fitopatogenimi glivami pa povzroči razvoj različnih rastlinskih bolezni, kar dodatno oslabi in izčrpa prizadeto rastlino in pospeši njen propad. Poleg poškodb, ki negativno vplivajo na vitalnost prizadete rastline ali celo povzročijo njen propad, zaradi okužbe z glivo pride tudi do značilnega modrikastega obarvanja lesa, kar negativno vliva na njegovo tržno vrednost.
Ekonomske posledice:
Na območjih izven svojega naravnega območja razširjenosti sahalinski jelov lubadar povzroča propadanje gozdov na velikih površinah in s tem veliko gospodarsko in ekosistemsko škodo, zato vrsta tu velja za škodljivi organizem in je uvrščena na A2 seznam EPPO. V EU vrsta še ni bila najdena.
Obseg poškodbe:
Medtem ko v svojem naravnem območju razširjenosti
P. proximus ni problematična vrsta, saj predstavlja tipičnega sekundarnega škodljivca, ki napade le drevesa, ki so že poškodovana in oslabela zaradi negativnih vplivov različnih biotičnih in abiotičnih dejavnikov, je vrsta na območjih v Sibiriji in Rusiji, kamor se je na novo razširila, izrazit primarni škodljivec, ki napada in popolnoma uniči tudi vitalna drevesa.
Ukrep:
Vzorčenje: V primeru, da opazimio simptome, ki omogočajo sum na prisotnost vrste
P. proximus, prizadeto drevo natančneje pregledamo in poskušamo najti škodljivi organizem, ki je poškodbe povzročil. V primeru, da najdemo osebke (katerikoli razvojni stadij), za katere bo obstajal sum, da pripadajo vrsti
P. proximus, jih shranimo v 70 % alkohol in odvzamemo kot vzorec. Če osebkov ne najdemo, kot vzorec odvzamemo dele drevesa s simptomi. Dele debla in/ali vej shranimo v plastične vreče.Vse vzorce prenesemo v Laboratorij za varstvo gozdov (LVG) GIS, kjer jih analiziramo.
Del rastline:
Gostitelji:
- Abies
- Pinus
- Larix
- Tsuga
- Picea
Razvojna faza:
Simptomi:
- smoljenje: obilno izcejanje smole iz vhodnih odprtin hroščev
- sprememba barve: krošnja postopoma spremeni barvo iz zelene v rjavo in rumeno
- rov
- sušenje: v 1–2 letih po napadu drevo popolnoma propade, odpadejo iglice in odstopi skorja
Viri
Kavčič A. 2016. Polygraphus proximus. V: Programi preiskav škodljivih organizmov rastlin - leto 2016. Ljubljana, Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin: 253-259
Slikovno gradivo
|
|
|
Sahalinski jelov ličar: močno izcejanje smole na deblu (foto. Akulov Evgeny)
|
Sahalinski jelov ličar: odrasel osebek (foto. Akulov Evgeny)
|
Sahalinski jelov ličar: propad drevesa (foto. Akulov Evgeny)
|
|
| |
Sahalinski jelov ličar: rovni sistem (foto. Akulov Evgeny)
|
| |
Dodatne slike iz rod(ov) Polygraphus. Št. slik:7
na vrh strani