Iskanje
Napredno iskanje
Domov domov
www.zdravgozd.si
Skip Navigation LinksVarstvo gozdov / Priročnik / Zapis o dejavniku

GIS Invazivke Boletus informaticus DanubeForestHealth LVG FB-VARGO
Robinijeva grizlica
Taksonomija

Latinsko ime: Nematus tibialis Newman, 1837
Angleško ime: Locust Sawfly
Klasifikacija: Tenthredinidae, Hymenoptera, Insecta, Polymeria, Animalia

Opis

Osnovni podatki

Razširjenost:

Domorodna v Severni Ameriki. V Evropi je bila prvič omenjena 1837 v Veliki Britaniji. V Sloveniji prva najdba 2017.

Morfologija:

Odrasle grizlice v dolžino merijo 6 do 7 mm. Imajo rumeno telo ter črne oči in antene. Na glavi in na hrbtni strani oprsja in zadka imajo bleščeče črne proge. Proge na zadku so prečne, po ena na vsakem zadkovem členu. Noge imajo pretežno rumene, s temnejšimi stopalci na prvem in drugem paru, ter črnimi golenmi in stopalci na tretjem paru. Krila so prosojna z izrazito ožiljenostjo. Žile na krilih so črne. Pagosenica robinijeve grizlice v dolžino zraste do 12 mm. Ima bleščeče svetlo zeleno telo in svetlo rjavo glavo. Ima tri pare oprsnih nog in šest parov nepravih nog (panožic) na zadku. Pagosenice se prehranjujejo z listi robinije. List začnejo objedati v sredini listne ploskve, pri čemer nastajajo značilne luknjaste izjedine. Izjedina se sčasoma povečuje in pagosenice pojejo list v celoti, zaradi česar lahko ob večji namnožitvi pride do izgube listov oz. defoliacije.

Biologija:

Robinijeva grizlica je aktivna od maja do septembra. V Srednji Evropi lahko v eni sezoni razvije eno do dve generaciji. Prva generacija se pojavi v času od maja do junija, druga pa se razvije pozno poleti. V letih z ugodnimi razmerami se lahko jeseni pojavi tudi tretja generacija. Samica robinijeve grizlice odlaga jajčeca brez predhodne oploditve (partenogeneza). Jajčeca odloži na liste mladih poganjkov robinije. Iz jajčec se po nekaj dneh izležejo ličinke, ki se prehranjujejo z listnim tkivom. Raziskave so pokazale, da je prehranjevanje najbolj intenzivno pri temperaturi 30˚ C. Po 2 do 3 tednih se pagosenica spusti v tla, kjer se zabubi v trpežnem temno rjavem kokonu. Odrasli osebki se pojavijo po nekaj tednih. V sestojih robinije je robinijeva grizlica bolj pogosta v notranjosti sestojev kot na robnih delih.

Naravni sovražniki:

Parazitoidna osica Trichogramma aurosum Sugonjaev & Sorokina, 1976 (Hymenoptera, Trichogrammatidae), ki je parazitoid jajčec. T. aursom je prisotna tudi v Evropi

Obseg poškodbe:

Vpliv robinijeve grizlice zaradi luknjastega objedanja robinijevih listov, ki ga povzročajo pagosenice, je po trenutno dostopnih podatkih zanemarljiv. Ne glede na to pa lahko v primeru večjih namnožitev robinijeva grizlica in druge omenjene vrste negativno vplivajo na estetski izgled dreves, ki so gojena v okrasne namene, in na tržno vrednost sadik, gojenih za prodajo v drevesnicah. Iz Rusije poročajo o 4–5 % napadenosti posameznih dreves z robinijevo grizlico, na posameznem lističu pa je bilo najdenih do 10 pagosenic te grizlice.

Del rastline:

Gostitelji:

Razvojna faza:

Simptomi:

Možne zamenjave z:

Viri

Maarten DE GROOT, Andreja KAVČIČ. 2017. Robinijeva grizlica, Nematus tibialis, nova tujerodna vrsta v Sloveniji. Novice iz varstva gozdov 10: 25–26. URL: http://www.zdravgozd.si/nvg/prispevek.aspx?idzapis=10-7

Slikovno gradivo

Nematus tibialis Nematus tibialis Nematus tibialis
Robinijeva grizlica: jajčeca (foto. Hyche Lacy L.) Robinijeva grizlica: jajčece (foto. Hyche Lacy L.) Robinijeva grizlica: kokon (foto. Hyche Lacy L.)
Nematus tibialis Nematus tibialis Nematus tibialis
Robinijeva grizlica: odrašel (foto. de Groot Maarten) Robinijeva grizlica: osica (foto. Lord Zimlich Robert ) Robinijeva grizlica: pagosenica (foto. Hyche Lacy L.)
Nematus tibialis Nematus tibialis  
Robinijeva grizlica: pagosenica (foto. de Groot Maarten) Robinijeva grizlica: pagosenice (foto. Hyche Lacy L.)  

Na vrh stranina vrh strani
Pogoji uporabe    Piškotki    Kazalo    Skrbnik strani    Citiranje