Iskanje
Napredno iskanje
Domov domov
www.zdravgozd.si
Skip Navigation LinksVarstvo gozdov / Priročnik / Zapis o dejavniku

GIS Invazivke Boletus informaticus DanubeForestHealth LVG FB-VARGO
Orientalski sršen
Taksonomija

Latinsko ime: Vespa orientalis Linnaeus
Klasifikacija: Vespidae, Hymenoptera, Insecta, Arthropoda, Animalia
Catalogue of Life

Opis

Osnovni podatki

Razširjenost:

V Sloveniji najden 2019.

Morfologija:

Odrasli osebki zrastejo 25 do 35 mm v dolžino. Telo je rdeče-rjave barve z jasno vidnimi rumenimi pasovi na zadku, ki se ne raztezajo vse do konca zadka. Matice, delavke in samci se med sabo nekoliko razlikujejo po velikosti, zgradbi in obarvanosti telesa. Po velikostnem redu so največje matice, nato delavke in nazadnje samci. Vsi imajo razvite močne obustne čeljusti. Matice in delavke imajo razvito leglico (ovipozitor), ki je preobražena v želo in ima obrambno vlogo. Samce in delavke se med sabo lahko razlikuje tudi po številu členov (segmentov) tipalnic: samci imajo 13 členov, medtem ko imajo delavke 12 členov.

Obseg poškodbe:

Orientalski sršeni veljajo za kmetijske škodljivce, saj gnezda pogosto zgradijo blizu človeških bivališč in napadajo kolonije medonosnih čebel, s hranjenjem uničujejo nasade jablan in vinograde, zaradi potreb pri gradnji gnezd pa uničujejo tudi okrasne grme in drevesa (obžirajo poganjke in vejice). Zaradi svoje deloma mrhovinarske vloge lahko prenašajo nalezljive bolezni, npr. v zdrava gnezda čebel in nasade žitaric, drevesa ter na sadje in človeško hrano.
Zaradi preobčutljivostne oz. alergične reakcije lahko pik orientalskega sršena povzroči smrtno nevarne zaplete pri ljudeh.

Del rastline:

Simptomi:

Viri

Wikipedija
Slovenski Čebelar
APHC


Na vrh stranina vrh strani
Pogoji uporabe    Piškotki    Kazalo    Skrbnik strani    Citiranje