Neučinkovitost fungicidov za zatiranje hrastove pepelovke in bolezni kleka in paciprese |
 |
Avtor(ji): Dušan Jurc
Leto: 1997
Ključne besede:Drevesnica Omorika, drevesnica v Muti, Lovrenc na Pohorju, graden (Quercus petraea), klek, pacipresa, hrastova pepelovka (Microsphaera alphitoides), Kabatina thujae
OCR besedilo:
Večna pot 2, 61000 Ljubljana, p.p. 523-X, Slovenija
telefon: 386 61 + 1231343
telefax . 386 61 + 273589
Poročevalska, diagnostična in prognostična služba za varstvo gozdov
Gozdarski inštitut Slovenije, Oddelek za gozdarstvo BF
Večna pot 2
1000 Ljubljana
ga. Marina Herman -Planinšek Ljubljana, 3.7.1997
Drevesnica Omorika d.o.o.
Koroška cesta 44
2366 Muta
Zadeva: Neučinkovitost fungicidov za zatiranje hrastove pepelovke in bolezen kleka in paciprese.
Kljub škropljenju s fungicidom tiltom so sadike gradna v gozdni drevesnici Omorika okužene s hrastovo pepelovko (Microsphaera alphitoides Grif. et Maubl.). Na sadikah kleka v drevesnici v Muti in na protivetrnem pasu iz paciprese in kleka v Lovrencu na Pohorju se končni poganjki vejic in cele vejice sušijo. Zanimajo vas možni ukrepi. V gozdnih drevesnicah morajo biti hrastove sadike okužene manj kot 10% s hrastovo pepelovko, kot določa Pravilnik o obveznem zdravstvenem pregledu objektov ... Zato je v gozdnih drevesnicah nujno preventivno škropljenje hrastovih sadik proti tej bolezni. Znano je, da so novejši sistemični fungicidi zelo selektivni (in s tem malo škodljivi za okolje), njihova slaba stran pa je, da glive pogosto postanejo proti njim hitro odporne (njihovo delovanje je zelo ozko, npr. inhibirajo sintezo ali delovanje le enega encima). Te slabe lastnosti moramo nadomestiti z menjavo fungicidov, torej z uporabo fungicidov, ki imajo različne načine delovanja. Proti hrastovi pepelovki uporabimo vedno fungicid s širokim spektrom delovanja (npr. karathane WP ali EC včasih lahko povzroči ožige listja, če je temperatura nad 25°C). Nato lahko škropimo s sistemičnim fungicidom npr. benomilom (benlate), tiofanat -metilom ( enovit -M) ali triadimefonom (bayleton special). Široko delovanje imajo tudi žveplova sredstva (močljivo žveplo, pepelin, sulfopin, žveplo v prahu itd.) vendar lahko pri višjih temperaturah povzročijo ožige listja. Boljša so kombinirana sredstva z žveplom npr. bayleton S (žveplo + triadimefon), uporabite pa lahko tudi novejša sredstva, ki so pokazala v drugih drevesnicah pri nas dobre rezultate npr. systhane 12-E ali systhane 6-FLO ..
V letu 1992 je v večini slovenskih drevesnic klek močno okužila gliva Kabatina thujae Schneider & Arx, našli pa smo jo tudi v protivetrnem pasu drevesnice Lovrenc na Pohorju na lawsonovi pacipresi. Pošiljamo vam ekspertizo, ki smo jo napisali takrat..
Sestavil
Dušan Jurc
na vrh strani