Slovar strokovnih pojmov v varstvu gozdov
A
- B
- C
- Č
- D
- E
- F
- G
- H
- I
- J
- K
- L
- M
- N
- O
- P
- R
- S
- Š
- T
- U
- V
- W
- X
- Y
- Z
- Ž
- H -
- habitat
Kraj, kjer naravno raste rastlina ali živi žival. Lahko se nahaja na širšem geografskem območju ali pa na točno določenem kraju, kjer je moč najti določen primerek. Fizični del okolja, ki ga naseljujejo organizmi ali populacije organizmov. Za habitat je značilna enoličnost fizičnega okolja in tesna interakcija med biološkimi vrstami, ki se v njem nahajajo.
- havstorij
sesalna hifa (koreninica), s katero glive črpajo hranila iz gostitelja. Značilen za ektoparazite.
- helicera
pipalka; organ pajkovcev in nekaterih žuželk za pik, ugriz ali za tipanje, vohanje.
- hemiceluloza
razmeroma kratek in razvejani homo- in heteropolimer. Sestavljajo jo različni sladkorji, sladkorne kisline in acetilni estri.
- hemielitre
polpokrovke; vrsta kril, kjer je prvi del otrdel in drugi mehak (npr. pri stenicah, raznokrilcih).
- hemimetabolija
nepopolna ali neposredna preobrazba. To je način preobrazbe žuželk brez bube, pri katerem so ličinke z vsako naslednjo levitvijo vedno bolj razvite in podobne odraslim. Stadije od izvalitve do odraslega osebka imenujemo nimfe, v primeru da živijo v vodi pa najade. Poznamo naslednje tipe hemimetabolije: prometabolija, pavrometabolija, neometabolija in ametobolija.
- hemiparazit
zajedavec, ki ima klorofil in sam ustvarja asimilate, le vodo in rudninske snovi sprejema iz gostiteljske rastline; polzajedavka.
- hemolimfa
kri ali krvna tekočinah pri žuželkah. Je brezbarva ali zelenkasta z različnimi tipi hemocit. .
- hermafrodit
dvospolnik; osebek, ki ima moške in ženske spolne žleze.
- heterogonija
menjava partenogeneze in gametogamije med generacijami (npr. pri nekaterih žuželkah, listnih uši).
- hialin
brez barven, prosojen.
- hibernacija
stanje neaktivnosti, ki je rezultat fizioloških sprememb – znižanje telesne temperature, upočasnitve dihanja in bitja srca; zimsko spanje.
- hidatoda
organ za izločanje vode na rastlinah. Nahaja se na različnih mestih na rastlini na vrhu listov, na robovih listov ali na koncu debelih žil.
- hidrohorija
način prenašanja povzročiteljev bolezni s tekočo vodo.
- hifa
podolgovata cevasta nit, celica, ki gradi micelij glive.
- himenij
trosovna plast, trosovnica, plast, ki nosi spore.
- hipermetabolija
tip holometabolije; predzadnja larva je pseudopupa.
- hiperparazit
parazit, ki živi na drugem parazitu.
- hiperplazija
pojav povečanja števila celic v tkivu ali organu zaradi njihove čezmerne delitve; element kalusa.
- hipertrofija
pojav pretirane rasti celic ali čezmerna velikost celic.
- hipognaten
glava z obustnim predelom obrnjenim nazaj ob telesu.
- hipoplazija
pojav zmanjšane delitve celic.
- hipovirulenca
zmanjšana virulenca parazita zaradi genetske mutacije ali prisotnosti virusa; lahko se izraža kot oblika hiperparazitizma.
- hiranje
počasen propad drevesa; spada med kompleksno bolezen. Pri hiranju so udeležene tri skupine dejavnikov: dejavniki predispozicije, sprožilni dejavniki in dodatni dejavniki. Dejavniki predispozicije so statični in predstavljajo kontinuirani stres za rastlino. To so dejavniki, ki oslabijo rastlino na rastišču: neustrezen izvor semen, neustrezna tla, klima, genetski potencial drevesa, starost drevesa, onesnaženi zrak. Sprožilni dejavniki so tisti, ki trajajo kratek čas in močno prizadenejo drevo – to so defoliatorji, pozeba, suša. Drevo skuša poškodbe zaradi sprožilnih dejavnikov popraviti, vendar ima težave zaradi kontinuiranega stresa dejavnikov predispozicije. Zato se na njem uspejo razviti dodatni škodljivi dejavniki, npr. podlubniki, trohnobne glive, modrivke, glive, ki povzročajo venenja. Na propadajočem drevesu so ti škodljivi dejavniki najočitnejši in jih pogosto krivijo za propad drevesa. Življenje drevesa poteka v stalnem pritisku različnih škodljivih dejavnikov, ki si jih lahko zamislimo razvrščene v trojno spiralo: dejavniki predispozicije predstavljajo stalen pritisk in včasih prestavijo stanje drevesa v naslednjo stopnjo spirale. Če je drevo nenadoma močno prizadeto, se sproži proces, ko dodatni dejavniki oslabljeno drevo dokončno uničijo. Vsakemu od znanih škodljivih dejavnikov, ki so jih doslej ugotovili za soudeležene pri procesih sušenja in hiranja drevja, lahko določimo mesto v spirali propadanja.
- histerotecij
spolno trosišče podobno apoteciju, ki je podolgovato in vključeno v stromo.
- hitin
dolgoverižen polisaharid, ki je po zgradbi zelo podoben glukoznim enotam, ki tvorijo celulozo, razlika je le v tem, da imajo acetilamin namesto ene hidroksilne skupine. To omogoča tvorjenje vodikovih vezi med verigami, kar daje strukturi trdnost. Je prozorna, upogljiva in mehansko odporna snov, ena od glavnih sestavin celične stene gliv in skeleta členonožcev. Kot sestavina živalskega skeleta oz. celičnih sten gliv je hitin vključen v beljakovinski matriks, ki lahko modificira njegove lastnosti. Najočitnejša modifikacija je inkrustiranje s kalcijevim karbonatom, rezultat česar je trdnejša in manj prožna struktura, npr. »oklep« hroščev ter drugih odraslih žuželk (v primerjavi z mehko »kožo« gosenic, ki jo sestavlja nemodificiran hitin).
- holometabolija
popolna preobrazba ali popolna metamofoza; tip preobrazbe žuželk, pri kateri zadnji ličinki sledi buba, ki se ne hrani in doživi notranjo metamorfozo. Zasnove kril in spolnih priveskov se pojavijo šele pri bubi. Razvoj poteka od jajčeca, prek več stadijev ličink, bube in imaga. Tipi holometabolije so: eoholometabolija, evholometabolija, polimetabolija, hipermetabolija, kriptometabolija.
- holoparazit
zajedavec, ki črpa vso hrano iz rastline gostiteljice; prava zajedavka.
- hordotonalni organ
čutilo za sluh. Zgrajen je iz vretenastih skupkov čutilnih celic in so večinoma vezani na integument.
- horion
lupina, jajčna lupina.
- hormon
snovi, ki nastajajo v določenem delu telesa (endokrini center), prenašajo se s telesnimi tekočinami in učinkujejo v drugih delih telesa. Vplivajo na presnovo, rast, razvoj in razmnoževanje ter uravnavajo odzive organizma na okolje. Hormoni lahko delujejo avtokrino (s povratnim učinkom na celico), parakrino (na bližnje celice v tkivu) in endokrino (v povezavi s krvožiljem v organizmu).
- hrizalidacija
proces preobrazbe ličinke v odraslo žuželko. Hrizalidacija ima dve fazi: histoliza (razgradnja in resorbcija larvalnih organov) in histogenezo (iz imaginalnih centrov nastanejo specifični imaginalni organi).
- humifikacija
spreminjanje v humus.
Število gesel v slovarju: 556
na vrh strani