Slovar strokovnih pojmov v varstvu gozdov
A
- B
- C
- Č
- D
- E
- F
- G
- H
- I
- J
- K
- L
- M
- N
- O
- P
- R
- S
- Š
- T
- U
- V
- W
- X
- Y
- Z
- Ž
- L -
- labium
spodnja ustna. Sestavljena je iz neparnega podbradka (submentum), neparne brade (mentum), parnih pajezikov (paraglossa), parnih jezikov (glossa) in parnih spodnjeustničnih pipalk (palpi labiales). Spodnja ustna je pomožni aparat prevajanja hrane v požiralnik, ki sta jo pripravili zgornja in spodnja čeljust. Včasih glossa in paraglossa tvorita ligulo. .
- labrum
zgornja ustna.
- larva
glej ličinka.
- larva, apodna
ličinka brez nog (npr. podlubniki, žerke).
- larva, oligopodna
ličinka, ki ima samo tri pare oprsnih nog (npr. kačji pastirji).
- larva, polipodna
ličinka, ki ima tri pare oprsnih nog in še trebušne ali abdominalne (bradavičaste) noge na zadku. Polipodne larve delimo na gosenice, ki majo dva do pet parov trebušnih nog in pagosenice, ki imajo več kote pet ali manj kot dva para trebušnih nog.
- larva, primarna
ličinka, ki je zelo podobna imagu, nimajo začasnih organov.
- larva, protopodna
ličinka, ki ima slabo razvite (zakrnele) oprsne noge (npr. nekateri kozlički).
- larva, sekundarna
ličinka, ki ima začasne organe, morfološko so v mnogočem podobne imagu.
- larva, terciarna
ličinka, i ima začane organe, toda se od imaga popolnoma razlikuje.
- latenca
latentno stanje je številčno normalno stanje populacije določne vrste žuželk med dvema zaporednima gradacijama v določenem biotopu.
- lateralen
stranski, obstranski, bočen; lateralis = stransko.
- lenticela
različno oblikovani, često lečasti, specializirani del periderma iz ohlapno povezanih, le nekoliko suberiziranih celic. Namenjene so izmenjavi plinov skozi nepermeabilni periderm.
- levitev
odstranitev kutikule; občasno odstranjevanje hitinske kožne plasti, ki ovira rast telesa.
- lezija
glej nekroza.
- ličinka
je skupen naziv za osebke v prvem postembrionalnem stadiju razvoja žuželk. Ličinke lahko imajo zaradi posebne zgradbe posebna imena: ogrc – pri majskem hrošču, strune – pri pokalicah, žerke – pri dvokrilcih, gosenice – pri metuljih, pagosenice – pri grizlicah. Telo je sestavljeno iz glave, oprsnih in zadkovih segmentov, koža je tanko hitinizirana. Pri večini je ustni aparat za grizenje. Glede na število nog delimo ličinke v štiri tipe: apodne, protopodne, oligopodne in polipodne. Po podobnosti z bodočim imagom in po začasnih organih delimo ličinke v tri skupine: primarne, sekundarne in terciarne.
- ličje
živi del skorje, sekundarni floem. Delimo ga na prevodnega in neprevodnea ali skladiščnega. Sega od kambija do najmlajšega periderma oz. felogena.
- lignin
amorfna, mrežasta nevodotopna polimerna makromolekula iz fenilpropanskih podenot, ki so med seboj povezane z etrskimi vezmi in vezmi ogljik-ogljik. Sestavina lesa.
- lokomotoren
ki je za premikanje, gibanje, hojo.
- lubje
mrtva skorja. Vse mrtvo tkivo zunaj najmlajšega felogena.
- luciferin
snov, ki pod vplivom encima luciferaze oksidira v oksiluciferin in pri tem oddaja fotone (svetlobo); reakcija nastaja v svetlobnih organih nekaterih žuželk, npr. navadne kresnice.
Število gesel v slovarju: 556
na vrh strani